Probiotické baktérie vám pomáhajú

Myslíte si, že každá baktéria je pre vaše zdravie škodlivá? V skutočnosti ich máme vo svojom tele množstvo, ale žiaden strach- mnohé z nich sú pre naše zdravie prospešné a dá sa povedať- životne dôležité. Tieto „dobré“ baktérie sú probiotické a väčšinu z týchto dôležitých mikroorganizmov nájdeme v tráviacom systéme. A plnia tu svoju dôležitú úlohu- podporujú zdravé trávenie. A nielen to.

anatómia, model

  • Dostatok probiotických baktérií v tele sa podpisuje napríklad aj pod silnejší imunitný systém a dokonca tiež pod našu lepšiu náladu, resp. psychickú vyrovnanosť. Majú tu skrátka svoj účel, podporujú naše zdravie a v konečnom dôsledku to, ako sa cítime.

Je dôležité, aby sa v tele a v tráviacom systéme udržiavala zdravá, prirodzená rovnováha „dobrých a zlých“ baktérií. Ide hlavne o to, aby sme neprichádzali o množstvo tých, pre naše zdravie prospešných. Ale napríklad zlou životosprávou, pravidelným stravovaním sa polotovarmi a jedlami z rýchleho občerstvenia, sa v tráviacom systéme premnožuje počet tých zlých. Výsledkom sú následne tráviace ťažkosti. K úbytku probiotických baktérií zasa prichádza napríklad pri užívaní antibiotík, ktoré síce v tele ničia škodlivé baktérie, no okrem nich bez rozdielu aj tieto potrebné.

nezdravé stravovanie

A toto je len časť modelových situácií a dôvodov, prečo a kedy je vhodné užívať probiotika. Teda prípravky, ktoré do žalúdka „vyšlú“ potrebné množstvo probitotík- čím príde k zdravej regulácii.

  • Ako už bolo spomenuté, účinne pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach- zrýchľujú metabolizmus a sú účinné takisto pri ťažkostiach s nadúvaním, plynatosťou a hnačkou. A svojim pôsobením vlastne minimalizujú vznik infekčných chorôb, čím takisto podporujú odolnejšiu imunitu.

Probiotikum je možné v našom tele dopĺňať tabletami, dostupné sú však aj prípravky v práškoch, ako aj tie bez laktózy a s prírodným zložením. Nájdeme ho však aj v strave, predovšetkým v jogurtoch s vyšším obsahom výživových kultúr, či napríklad v kyslej kapuste.