Doniesli sme si šteniatko – čo so schodiskom?

Pes je ako malé dieťa a ak je pes ešte malý, tak to platí niekoľkonásobne. Hovorím hlavne o bezpečnosti, na ktorú by ste nemali zabúdať ani pri štvornohých miláčikoch. Ak si domov prinesiete šteniatko a zároveň sa vo vašom dome nachádzajú schody, musíte byť extrémne opatrní, aby ste dokázali predísť nešťastiu.Biele šteniatko s hnedými ušami.jpg
 
Schody bez zábradlia
 
Zábradlie na schody je síce samozrejmosťou, no existujú aj prípady, kedy ho doma nemáme. Napríklad my, sme takúto situáciu zažívali vtedy, keď sme schody rekonštruovali. V tej istej dobe v našom dome pribudlo aj šteniatko a môžem vám zodpovedne povedať, že to nebolo nič príjemné. Ak nebudete mať na schodoch zábradlie, zatvorte dvere a psa na nich nikdy nepúšťajte. Neberte to tak, že zvera vie, čo robí. Verte, že nevie. Zo schodov môže spadnú naozaj kedykoľvek a následky môžu byť viac než vážne.
 
Schody so zábradlím
 
O čosi jednoduchšie je to pri schodoch, na ktorých zábradlie je, no ani v takomto prípade by ste nemali nechať malé šteniatko behať hore – dole len tak bez dozoru.
Navyše, ak máte zábradlie s medzerami, aj to je dosť nebezpečné, pretože pes môže cez medzery prestrčiť hlavu, takže pozor aj na toto.
Riešením, ktoré vám podstatne uľahčí život dokáže predchádzať nešťastiu, je ohrádka, ktorú namontujete na spodnú časť schodiska. Môžete si ju vyrobiť sami, kúpiť v obchode s detským nábytkom alebo siahnuť po provizórnych riešeniach, napríklad pevnejšom kartóne. Pokiaľ ohrádku nenamontujete aj na vrchnú časť schodiska, šteniatko nikdy nenechávajte na druhom poschodí bez dozoru.Malé šteniatko pred bielou ohrádkou.jpg
 
Nezabúdajte na to, že pes môže spadnú aj po schodoch, nie len cez zábradlie. Preto s ním cestu hore aj dole absolvujte aspoň do veku troch mesiacov alebo ho po nich nenechajte chodiť. V tomto veku už bude pes zvládať svoju motoriku a pohyby dostatočne dobre na to, aby sa vám na schodoch neprizabil.