Buďte úspešná v boji proti čiernym bodkám !

Ak sa vám ešte čierne bodky na tvári nenaskytli, patríte medzi šťastnú menšinu, ktorá ma o jeden problém s pleťou menej. Či už ste v puberte alebo už po tridsiatke, stále sú tam a nechcú odísť. Je ich veľa a nedá sa s nimi nič robiť. Vyskúšali ste už všetky metódy, no každý pokus bol účinný len na pár dní. Nie každý to považuje za problém a schováva ich pred ľuďmi pod hrubou vrstvou mejkapu. Mužom sa to zdá podivné, pretože oni také veci neriešia a zopár bodiek na nose im vôbec nevadí. Nezaťažujú sa takými malichernosťami, no my ženy to máme v živote tak, že sa im chceme páčiť azda aj na smrteľnej posteli. Bodka tam, bodka sem, čo s nimi ? Nájde sa spôsob ako sa ich konečne zbaviť a zažiariť v dave s čistou pleťou ?

kosmetika

Čierne bodky sú známe tým, že si vyberajú naše najmastnejšie miesto na pleti, ktorým býva spravidla nos. Čiže tento kozmetický problém, i keď nie veľmi závažný, spočíva v rozvoji a stimulácii mazových žliaz. Ich vyššia produkcia spôsobuje ich vznik a nadmerné olupovanie tkaniva. Bodky sú vlastne znakom upchaných vlasových folikulov, ktoré skrývajú prebytočný maz a nečistoty a pri kontakte so vzduchom vzniká ich čierne sfarbenie. Takto reagujú otvorené pory, nazývané komedóny.  Ich koncentrácia závisí od veku – spravidla začínajú v puberte, kedy sa nám hormóny bláznia a vznikajú tak čierne bodky spolu s ďalším nepríjemným problémom, ktorým je akné.

Vznikajú aj nesprávnou starostlivosťou o pleť a používaním nevhodnej kozmetiky, ktorá obsahuje spektrum olejových látok vzbudzujúcich upchatie pórov. Nepomôže vám ani hormonálna antikoncepcia, ktorej účinky môžu ešte zhoršiť stav pleti.

Mnoho ľudí robí najväčšiu chybu, čo sa zbavovania čiernych bodiek týka – vytláčanie. Je to nehygienické a absolútne nevhodné, navyše to pleť len zhorší. Môžu nastať komplikácie spojené s infekciami, zapálená koža reaguje na nečistoty a bráni sa. Potom sa pór plný nečistôt zapáli a na nose si vypestujete namiesto čiernych bodiek červené pupáky s hnisom.

maska

Najlepším a najúčinnejším prostriedkom proti bodkám je zlupovacia maska. Ak ste o nej ešte nepočuli, je čierna, tekutá a po nanesení v priebehu dvadsiatich minút zaschne. Vymyslela ju nejaká kórejská firma zaoberajúca sa problematickými typmi pleti. A pravdou je, že naši šikmookí susedia vymysleli tisíce produktov, ktoré nielen zabrali, ale získali aj mnohé ocenenia. Keď masku z tváre odlúpnete dolu, výsledný efekt vás dostane – už žiadne čierne bodky !