Bezpečná domácnosť pre dieťa

Deti sú hravé a chcú spoznávať svet. Často sú šialené a nemajú pud seba záchovy. Spoliehajú sa na to, že sú rodičia vždy pri nich a že sa im nemôže nič stať. Oni vlastne ani nevedia, že im hrozí doslova všade nebezpečenstvo. Či v podobe pádu, poranenia, no môžu sa napiť z hocičoho, čo nie je na pitie, či vopchať prsť do zásuvky. Potom by nás to mohlo mrzieť.

dotek

Medzi základné opatrenia ako zabezpečiť domácnosť pred prípadným úrazom je to, že zabezpečíte všetky nebezpečné miesta a predmety. Rôzne klince, háčiky, drôty, káble a ostré hrany. Na trhu sú dostupné rôzne pomôcky na zaistenie napríklad dverí, čí šaflíkov aby si dieťa neprivrelo pršteky. Ak máte schodisko, namontujte zábranu rovnako ako zaistite posteľ a tak predídete pádu. Pripevnite nábytok o stenu, predmety z poličiek dajte do bezpečnej výšky. Usporiadajte si domáci priestor s myšlienkou na deti.

dívka

Pomôckou pre vás môže byť rada, že si kľaknete do výšky dieťaťa a z jeho pohľadu si prezriete všetky nástrahy v byte. Naozaj myslite na to, že dieťa nájde všetko, aj tú zabudnutú gumičku na komode, ktorá isto skončí minimálne v jeho ústach. Dajte mimo dosahu čistiace prostriedky, lieky, nožnice a ďalšie iné drobnosti, ktoré môže vdýchnuť, alebo sa z nich napiť. Nezabúdajte na zásuvky, tie treba tiež zaistiť a rovnako sa treba naučiť zamykať dvere a odložiť zakaždým kľúče.
Ak máte už staršie deti treba si určiť bezpečnostné pravidlá. Rozprávať sa s nimi a donekonečna upozorňovať. Vyskúšajte si vyrobiť rôzne symboly a varovania, ktoré im budú nebezpečenstvo pripomínať, ale musíte sa uistiť, že ich deti naozaj poznajú.
Pre vás ako rodičov je potrebné sa zoznámiť so zásadami prvej pomoci v prípade nehody. Môže sa stať čokoľvek. Od krvácania z nosa, po zlomeninu, popálenie, drobné úrazy až po otrávenie sa napríklad pracím gélom, kedy je nutné ísť okamžite do nemocnice.
Úloha rodiča je najzodpovednejšia vec a musíme byť pre svoje deti anjeli strážny, lebo sa učia každý deň spoznávať svet. Nemajú odkiaľ vedieť, že saponát nie je na pitie ani to, že sa mydlo nepapá. Buďme ostražití a pohotoví, vždy a všade!