11. ZAUJÍMAVÝCH FAKTOV O SRÍ LANKE

1. Bola prvýkrát kolonizovaná portugalskými dobyvateľmi v 1505, po nich nasledovali vroku 1658 Holanďania a nakoniec krajinu v roku 1796 obsadili Briti. Až v 20. storočí si Srí Lanka mohla konečne „vydýchnuť“ keď získala nezávislosť.

2.Srí Lanka sa pôvodne volala Cejlón až do roku 1972 keď sa krajina stala republikou.

hora

3. Jaya Sri Maha Bodhije údajne najstarším dopestovaným stromom na svete. Je to posvätný figovník nachádzajúci sa v záhradách Mahamewna v meste Anuradhapura. Údajne bol vypestovaný zo stromu pod ktorým Buddha dosiahol osvietenie.

4.Podľa hinduistických legiend bola kedysi Srí Lanka prepojená s Indiou. Adamov most (reťaz koralových ostrovov) bol údajne pred miliónmi rokov postavený bohom Rámom a armádou opíc.

5. Vzhľadom na svoj jedinečný tvar a pozíciu voči Indii sa občas Srí Lanka nazýva aj „Slzou Indie

6. Srí Lanka je štvrtým najväčším producentom čaju na svete (po Číne, Indii a Keni) a tretím najväčším vývozcom. Krajina produkuje tri druhy čaju: biely, zelený a čierny cejlónsky čaj.

7. História čaju Lipton sa začala písať práve na Srí Lanke keď tam v roku 1890 kúpil svoje prvé čajové plantáže sir Thomas Lipton.

8. Srí Lanka bola kedysi popredným svetovým producentom a vývozcom škorice, ktorá sa touto cestou dostávala až do Ríma. Dnes zostáva tretím najväčším producentom hneď po Indonézii a Číne.

pláž

9. Na ostrove nájdete neuveriteľne bohatú biodiverzitu. Popri úžasnej flóre koexistuje 125 druhov cicavcov, niekoľko sto druhov vtákov a motýľov, 96 rôznych druhov hadov a jašteríc a množstvo pavúkov vrátane jedovatých tarantúľ.

10.Srí Lanka je jedinou krajinou na svete kde môžete vidieť dva najväčšie cicavce na svete na jednom mieste: slona indického a modrú veľrybu.

11.Jeden z najrozsiahlejších chrámových komplexov zapísaných aj na zozname svetového dedičstva UNESCO nájdete neďaleko miesta Dambula. Tento jaskynný chrám je pútnickým miestom už mnoho storočí, jeho nástenné maľby sú historickým klenotom.

4/5 - (2 votes)